top of page

Bratislava - Regiones Del Vino Chilleno

Nedávno sme sa zúčastnili veľmi príjemnej ochutnávky chilských vín. Celá akcia sa konala v príjemnej útulnej talianskej reštaurácii, ktorá je hodná svojho mena „Mille Bacci“.Ochutnávalo sa 8 vín z krajiny, ktorá má všetky odrody síce dovezené zo zahraničia ale vie ich pestovať na 1300 km vinárskych oblastí a darí sa im naozaj bravúrne. Za zmienku stojí i fakt, že všetky vína sa dopestujú bez pridávania chemikálií a rôznych umelých hnojív. Všetko je prírodné a vo vínach, či už v chuti alebo vôni je to cítiť. Môžeme len a len odporúčať.

Do konca aj v takej vzdialenej krajine ako je Chile poznajú burčiak, a pochvália sa vám či už bielymi, ružovými i červenými vínami. Zber bieleho vína sa začína v apríli, z čoho vzniknú rezervné vína. Mali sme možnosť ochutnať:

Biele vína:

- Savignon Blanc Pacifico Sur, ročník 2012, obsahuje 13,5% alkoholu, podáva sa ku morským plodom, svetlým mäsám, má číru, krásnu a sviežu farbu.

- Riesling Pacifico Sur, ročník 2012, obsahuje 13,5% alkoholu a prekvapí vás silnejšou kyslejšou chuťou, v ktorej budete cítiť i trochu pôdy, je to spôsobené tým, že toto víno bolo dopestované v oblasti, ktorá sa nachádza asi 200 km od Santiaga v 500 metroch nadmorskej výšky.

Ružové vína:

- Carmenere Rose Pacifico Sur, ročník 2012, obsahuje 13,5% alkoholu. Toto víno je vhodné podávať počas letných večerov na vonkajších terasách. Je to skôr ženské víno a má omamnú marhuľovú farbu. Pôvodne jeho odroda bola donesená z Francúzska „Pais“.

Červené vína:

- Merlot Huaquen, ročník 2012, obsahuje 14% alkoholu. Toto víno má tmavú krvavú farbu, prenikavú ťažšiu vôňu. V minulosti známa francúzska odroda, ktorá sa začala svetom šíriť už v roku 1708, v súčasnosti sa Merlot pestuje v centrálnej časti krajiny, zbiera sa v marci a podáva sa ku červeným mäsám. Toto víno však treba ešte nechať odstáť a o takých 5 rokov bude úplne ideálne. Zároveň samotný názov Huaquen v indiánskom jazyku znamená Mesto zvukov.

- Carmenere Huaquen, ročník 2012, obsahuje 14% alkoholu, toto víno je nebarikované a ako samotný hostiteľ z Chile hovoril, musí sa tak ako gitara nachádzať v každej domácnosti. Prekvapí vás jeho úžasná čistá vôňa, svieža červená farba a veľmi lahodná chuť.

- Cabernet Sauvignon Huaquen, ročník 2012, obsahuje 14% alkoholu, pôvodne pochádza z Francúzska, odkiaľ sa rozšírilo v 18 storočí po celom svete, podáva sa k mäsu, rizotu a syrom. Má trochu ovocnú vôňu, cítite v ňom slivky, lesné plody ale tiež korenie.

- Pinot Noir Pacifico Sur, ročník 2011, obsahuje 13,5 % alkoholu, je to barikované víno, ktoré sa pestuje 200 km od Santiaga, a prirovnáva sa ku nášmu rulandskému modrému. Je to jedna zo špičkových muškátových odrôd. Má medeno červenú tehlovú farbu, zároveň vás dostane jeho vyvážená chuť, v ktorej cítiť slivky s čerešňami.

- Carmenere Pacifico Sur, ročník 2012, obsahuje 14% alkoholu, aj toto posledné víno bolo barikované s krásnou rubínovou farbou. Dá sa povedať, že pre milovníkov červeného vína, je to top, ktorý má neprekonateľnú vôňu, hustú zamatovú chuť. 

Šomoška

Chránené územie sa rozprestiera na oboch stranách horného úseku Bukovinského potoka, 2,5km na juhovýchode od obce Šiatorká Bukovinka. Najväčším čadičovým lávovým pokrokom Cerovej vrchoviny je Mačacia. Nadmorská výška chráneného územia je 410 – 516m. Na severnom svahu hradného vrchu sa nachádza voľné nahromadenie čadičových úlomkov na ploche 40m x 100m tzv. kamenné more. Skladá sa prevažne z úlomkov 5 až 6 bokových stĺpov čadiča. Veľká časť kamenného mora je tvorená bazaltovými stĺpmi, ktoré pochádzajú z ruín hradných múrov. Kamenný vodopád je jeden z hlavných turistických atraktivít cerovej vrchoviny. Je umelo odkrytou časťou stuhnutej bazaltovej lávy. Vylamovaním stĺpov pomocou klinov získali v 14. storočí vhodný stavebný materiál k výstavbe hradbu. Vytvorili tak 9m vysokú a po obvode 40m polkruhovitú sledovateľnú vydutú formu. Hrad Šomoška bol postavený z čadičových stĺpov pôvodne v gotickom slohu po tatárskom vpáde v 13. – 14.storočí. Jadro hradu pochádza zo 14.storočia. Jediný palác s malým nádvorím bol postupne opevnený dvoma mohutnými okrúhlymi vežami. Tretia veža bola postavená ako stráž pri vstupe. V roku 1576 bol hrad obsadený Turkami. V roku 1647 – 1655 boli na hrade uskutočnené opravné práce, prikázané rozhodnutím krajského snemu z roku 1618, bolo to hlavne postavenie vysunutej terasy na predhradí pre delostrelectvo. V roku 1703 opanovali hrad rákocziovskí povstalci. Cisárske vojsko ich prinútilo kapitulovať. Po tomto hrad vyšiel navnivoč. 

Gombasecká jaskyňa

Leží v údolí rieky Slanej severne od Plešivca. Je typom riečnej jaskyne, vytvorenej pozdĺž tektonických puklín Čiernym potokom, pritekajúcim od Silickej ľadnice. Okrem nástenných vodopádov je jaskyňa zaujímavá lesklými tenkými brkmi bielej farby dlhými až 3m, ktoré ostro kontrastujú s červenými povlakmi skalných stien. Jaskyňu objavila skupina jaskyniarov z Rožňavy v roku 1951, a to prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej doteraz známej dĺžky1525m je sprístupnených len 300m. Hornú časť silicko-gombaseckej jaskynnej sústavy tvorí priepasť Silická ľadnica. Nachádza sa na Silickej planine juhozápadne od obce Silica vo výške 503m nad morom. Priepasť vznikla prerobením riečnej jaskyne, čím dosiahla hĺbku 93m. V najnižších miestach preteká Čierny potok, sifónovite miznúci v Gombaseckej jaskyni. V zimnom období prechladená stredná časť priepasti sa zaľadňuje v podobe ľadopádov až 10m vysokých, ktoré držia i cez letné horúčavy. Rôzne vykopávky dokazujú, že najnižšia časť priepasti (Archeologický dóm) bola osídlená človekom neolitického, hallštattského a laténskeho obdobia.  

bottom of page