top of page

Abu Dhabi - Veľká mešita Sheikha Zayeda 

Jedná sa o jednu z najväčších mešít na svete, bola otvorená v roku 2007. Pri troche fantázie celá jej stavba pripomína známy slávny indický Taj Mahal.

Meno nesie po prvom prezidentovi Spojených Arabských Emirátov, ktorý je tu i pochovaný. 

Mešita sa rozkladá na 22 tisíc m2, pri jej výstavbe sa použilo 33 tisíc ton drevených výztuží a 210  tisíc m3 betónu, finančné náklady  sa odhadujú na 2,167 miliárd dirhamov. Modliť sa tu naraz môže až 30 tisíc veriacich. Samotná mešita má 4 minarety, každý meria 107 metrov; 60 kupolí, všetky sú pokryté bielym mramorom, hlavná kupola dosahuje výšku 70 metrov.

Nádvorie mešity pokrýva farebný mramor a mozaiky, ktoré sa rozkladajú na ploche 17 tisíc m2. Mosadzné a zlatom pokryté lustre sú dovezené z Nemecka. Najväčší z nich má priemer 10 metrov a výšku 15 metrov.

Na zemi sa nachádza ručne tkaný koberec o ploche 5627 m2, na jeho výrobe sa podieľalo 1200 tkáčov z Iránu. Tento koberec váži 47 ton a je zapísaný i v Guinnesovej knihe rekordov.  

 

 

Ras Al Khaimah 

Časť Ras Al Khaimah je hornatá, zvyšok územia pokrýva svetlý piesok. V Ras Al Khaimah sú zrážky obvyklejšie než v iných oblastiach SAE a sú tu i pramene pitnej vody, ktorá je vo fľašiach distribuovaná po celých Emirátoch. Hlavné mesto nesie rovnaké meno ako emirát, teda Ras Al Khaimah a výrazne sa líši od ruchu a vybavenia väčších hlavných miest ako sú Dubaj alebo Abu Dhabi. Je rozdelené na starú a novú časť. V novej časti môžete navštíviť múzeum, ktoré je tak ako v iných emirátoch vlastne pevnosť vo vnútri s malou záhradkou. Mimo viac-menej obvyklých expozícii v ňom nájdete zaujímavé čiernobiele fotografie, výborne spracovanú zbierku mušlí, minerálov a hornín. Vystavené sú tu i nádherné exempláre strieborných šperkov, aké nosili beduínske ženy a detailne popísané časti odevov. Dokonca sú v ňom popísané niektoré primitívne hospodárske metódy. V múzeu je tiež kniha, v ktorej je fotograficky zdokumentovaný výskyt zachovaných veží a pevností na území Ras Al Khaimah. Je najsevernejší emirát a často býva považovaný tiež za najkrajší. Prírodne je Ras al-Khaimah zo všetkých najrozmanitejší, nájdete tu ako hory a úrodné údolia, tak aj púšte a more. Vďaka horským prameňom je z neho najúrodnejšie územie a darí sa tu poľnohospodárstvu. Tým pádom sa Ras al-Khaimah stal dôležitou zásobárňou pre ostatné emiráty. Nachádza sa tu aj menšie ropné nálezisko pomenované Saleh. V roku 2004 boli oznámené veľmi smelé plány. Behom pár rokov by malo byť na hore Jebel Jais otvorené obrovské lyžiarske stredisko, jednalo by sa o prvý areál tohto druhu v Perzskom zálive. Umelý sneh by sa tu mal v zime bez problémov udržať vďaka dostatočnej nadmorskej výške. Zjazdovky sú plánované vo výškach 1600 – 1900 metrov nad morom. Nebudú tu chýbať ani vleky, lanovky a bobová dráha. Luxusné hotely, honosné vily a horské chaty by potom mali poskytnúť ubytovanie pre 3000 ľudí.Tento emirát je najúrodnejší zo všetkých emirátov a zásobuje celú federáciu poľnohospodárskymi a mliečnymi výrobkami. Emir, šajch Sakr bin Mohammed al-Kásimi, sídli v hlavnom meste. Staré mesto leží na polostrove a s novou časťou mesta Nakhil, východne od lagúny je spojené mostom. Na severe polostrova stojí stará hlinená pevnosť, ktorá bola po rekonštrukcii pomenovaná na múzeum.

Abu Dhabi - Ferrari World

​​Je novo otvorený zábavný park. Tento zábavný park má hneď niekoľko naj.Ferrari World je najväčším krytým zábavným parkom na svete a taktiež tu nájdete momentálne najrýchlejší horskú dráhu na svete. Zároveň je Ferrari World najväčším parkom na svete, venujúce sa jednej téme. V tomto prípade všetkému okolo značky Ferrari. Ferrari World nájdeme kúsok od medzinárodného letiska Abu Dhabi, na ostrove Yas a priamo u pretekárskeho okruhu Yas Marina. Na ňom sa od roku 2009 konajú preteky F1. Ferrari World bol otvorený 4. novembra 2010 a celý projekt tohto parku presiahol náklady v hodnote 40 miliárd dolárov. Park má modernú architektúru a napríklad strecha vo futuristickom štýle má plochu cez 200.000 m². Na nej sa tiež nachádza najväčšie logo Ferrari na svete.

Dubaj - Dubai Mall

​​Je najväčšie nákupné centrum na svete, pokiaľ ide o celkovú plochu. Z hľadiska veľkosti prenajímateľných plôch je šiestym najväčším na svete. Je súčasťou komplexu, ktorý zahŕňa aj najvyššiu stavbu sveta Burdž Chalífa. Návštevníkom ponúka viac ako 1 200 obchodov. Celá stavba stála 20 miliárd dolárov. Má 4 poschodia a verejnosti bola otvorená 4. novembra 2008. Súčasťou komplexu je Dubaj Aquarium, Discover Centre, kiná, zimné klzisko alebo tematický park SEGA Republic – krytý zábavný park. Rozkladá sa na ploche 7060 m². Bol otvorený 21. augusta 2009 a disponuje viac ako 150 rôznymi zábavnými hrami. Sú tu hry ako pre deti, tak aj pre dospelých. Mnoho atrakcií je pohyblivých. Nechýbajú tu ani adrenalínové atrakcie ako je napríklad malá horská dráha, ktorá sa točí okolo svojej osi, padacie veža, špeciálne mixér či atrakcia, v ktorej si vyskúšate let v akrobatickom lietadle.

Dubaj - Burj Khalifa

Pôvodne sa mal tento mrakodrap volať Burj Dubai. Všetky prospekty, pohľadnice, knihy sa tlačili s týmto názvom. Tesne pred otvorením sa názov zmenil a ešte aj dnes môžete nájsť na starších pohľadniciach názov Burj Dubai. Zámer vystavať tento mrakodrap bol jasný. Získať prvenstvo v súťaži o najvyššiu stavbu sveta. Konečná výška bola až do poslednej chvíle v tajnosti. Mala byť len 800 m. Ak by náhodou hrozilo, že niekde na svete by sa postavil vyšší mrakodrap, Burj Khalia sa mal vyštverať až do neuveriteľných 950 m. Kalifovia veža je najvyšší mrakodrap sveta, staval sa od 21. septembra 2004 a slávnostne bol otvorený 4. januára 2010. Stavba dosahuje výšky 828 m a má 162 poschodí. Budovu obsluhuje 57 výťahov a 8 eskalátorov. Hlavným architektom Burj Khalifa bola chicagska firma Skidmore, Owings and Merrill a developerom bol Emaar Properties a výstavbu zrealizovala juhokórejská Samsung Coorporation, ktorá denne využívala 3000 robotníkov. Stavba je súčasťou projektu v hodnote viac než 20 miliárd USD, ktorý mimo Burdž Kalif zahŕňa ďalšie stavby: veľké nákupné centrum a umelé jazero, ktoré všetky tieto stavby obklopuje.Základy veže a jej geometria je postavená v šesť listovom púštnom kvete. Smerom nahor sa stavba zužuje. 

Sharjah

Rozkladá sa severovýchodne od Dubaja a je to tretí najväčší emirát čo sa rozlohy aj počtu obyvateľov týka. Oblasť je známa nielen ako hlavné kultúrne centrum, ale tiež ako miesto prísneho dodržiavania islamských tradícii. Príkladom je islamský trh pri zátoke, textilný trh na nábreží, zlatý trh pri ceste do emirátu Ajman, vrátane mnohých mešít a kultúrnych budov. Ďalej tu nájdete radu múzeí s architektonickými nálezmi, múzeum vedy a histórie. Nepreberné množstvo malých obchodov a trhovísk ponúka rozmanitý výber ručných výrobkov, kobercov, zlata a elektroniky.Vďaka svojej centrálnej polohe susedí s ďalšími 6 emirátmi dokonca aj s Ománom. Omývajú tu pobrežie Perzského ale aj Ománskeho zálivu. Kde emirát narúša svojimi 3 enklávami celistvosť celého emirátu. Pokiaľ si v Sharjahu chcete užiť trocha zábavy a alkoholu, tak máte smolu. V meste nečakajte žiadne kluby. Emirát Sharjah totiž patrí k jedným z najprísnejších emirátov. S tým súvisí aj obliekanie. Je nevhodné tu odhaľovať ramená a kolená. To platí ako pre ženy, tak pre mužov. Za nevhodné oblečenie vás môžu v Sharjahu aj zavrieť do väzenia dokonca až na 5 rokov. Ak by vás chytili ako turistu pod vplyvom alkoholu môžete dostať mesiac väzenia a plus 2000 DHS pokuty. Rezident sa môže dostať do väzenia na niekoľko rokov a plus dostane pokutu 2000 DHS aj viac.

bottom of page