top of page

Kefalonia - Fiskardo

Kefalonia (grécky Κεφαλλονιά) je najväčší ostrov v Jónskom mori a šiesty najväčší ostrov Grécka. Má rozlohu približne 780 km². Nachádza sa neďaleko ďalšieho historicky a mytologicky známeho ostrova Ithaka.

Fiskardo (Grék: Φισκάρδο, tiež Fiscardo alebo v minulosti Viscardo) je dedina, obec a zároveň známy prístav pre jachtárov.  Je súčasťou mestského jednotky Erisos. Je to najsevernejší prístav Kefalonie. Fiskardo má malú a klesajúci rybársku flotilu. Pobrežie okolo Fiskardo je prevažne kamenisté s početnými štrkovými zátokami. Prístav slúži najmä na transfery  trajektov do prístavov Frikes (Ithaka) a Lefkada

Celý prístav je obkolesený hustým lesom a v poslednej dobe sa mimoriadne rozvinul i turistický priemysel, vďaka ktorému sa do oblasti začali sústrediť luxusné vily. Práve preto vás neprekvapí, že pri káve v prístave sa vedľa vás môže posadiť slávna modelka Naomi Campbell alebo známy ruský  milionár Abramovič.

Prijmite pozvánku na tento krásny ostrov a nasiaknite gréckou atmosférou.

  

 

Samos -Vathy - Samos town

Hlavným mestom ostova je od roku 1832 novozaložené mesto Samos (Vathy). Mesto je rozložené v polkruhu okolo vnútorne chránenej prístavnej zátoky Vathy, odkiaľ sa k hornému mestu Apano Vathi tiahne malebnými úbočiami porastenými vyničom a olivovníkmi. Pri čulej prístavnej promenáde sa nachádza centralne námestie (Pythagorovo námestie). Je tu viacero veľkých kostol (biskupský Kostol Mitropolis, Kostol Sv. Spyridona a jedna rímsko katolícka katedrála). Svojrázne čaro majú malebné uličky a úzske pešie uličky so schodami. 

Samos - Samos

Samos bol osídlený veľmi skoro vďaka bohatej prírode a ľahkému prístupu z Ázie. Do 7. stor.p.n.l. sa rozvinul do poprednej námornej mocnosti a najväčší rozmach dosiahol za vlády Polykrata (538 – 522 p.n.l.). Po páde byzantskej ríše väčšina ostrovanov utiekla pred pirátmi a Samos zostal opustený až do roku 1562, keď turecký admirál Kilidž Ali nariadil, aby sa na ostrov vrátili pôvodní a ďalší pravoslávni osadníci. 19. stor. prinieslo zbohatnutie z obchodu s tabakom a z lodiarstva. V roku 1912 bol Samos pripojený ku Grécku. 

Na ostrov Samos sa dá dopraviť veĺmi pohodlne, či už letecky alebo lodnou dopravou. ostrov sa preslávil známymi vínami a ďalšími atrakciami.

Tento rozľahlý, zelený a zalesnený ostrov pre masovú turistiku objavili len nedávno, jeho názov sa spája s najvýznamnejším kultovým a kultúrnym miestom staroveku - samským Heraiom. Geograficky je ostrov predhorím Malej Ázie, od tureckého pobrežia ho delí 1900m široká morská úžina, vo vnútrozemí dosahuje ostrov až 1163m nad morom a na západe 1433m nad morom. Základ obživy ostrovného obyvateľstva tvorí odpradávna poľnohospodárstvo (pestovanie hrozna, pomarančov, fíg, tabaku, ovocia, zeleniny, ...), lodiarstvo a rybolov.

Samos - Kokkari

Okúzľujúci malý prístav rozprestierajúci sa na dvoch mysoch dostal názov podľa cibúľ podobným šalotkám, ktoré sa pestovali neďaleko odtiaľ smerom na vnútrozemie. Je tretím najvýznamnejším rekreačným strediskom na ostrove, so silnými vetrami, ktoré robia radosť najmä vyznávačom windsurfingu. Jeho dve pláže sú kamenisté a často bičované vlnami, avšak dláždené nábrežie a jeho kaviarne a taverny sú pulzujúcim ohniskom nočného života. 

Aj napriek tomu, že veľa samoských horských dedín sa postupne vyľudňuje, Vourliotes je výnimkou a rozvíja sa vďaka sadom a viniciam. malebné centrálne námestie sa zaraďuje k najkrajším na ostrove, aj napriek tomu, že má len 4 taverny.  Táto dedinka leží na hlavnej križovatke regionálnych turistických cestách, ktoré vedú z Kokkari, smerom do Agios Konstantinos.

Samos - Karlovasi

Rozrastajúce sa vnútorné Karlovasi, brána do západného Samosu a druhé najvýznamnejšie miesto ostrova, tvoria štyri samostatné štvrte. Neo Karlovasi bolo v medzivojnovom období popredným kožiarskym centrom. Opustené výrobne koží a okázalé sídla vystavené zo zisku stále objavíte pri mori. Meseo Karlovasi na vŕšku na opačnom brehu rieky pôsobí síce príťažlivejšie, ale väčšina turistov sa ubytuje v prístave Limin s tavernami a rušnými dokmi. Hneď nad prístavom je do zalesnenej cestičky vsadené Ano alebo Palaio karlovasi a nad ním sa týči kostol Agia Triada, jediná pamätihodnosť viditeľná z mora.

Približne po hodinovej ceste z Ano Karlovasi, smerom do vnútrozemia od pláže Potami, narazíte na stredoveké sídlisko. Zo zachovalých rozvalín sú najkrajšie z kostola Metamorfosis, ktorý pochádza z 11. stor., je zároveň najstarším na ostrove a ešte z byzantského hradu priamo nad ním. 

Samos - Pythagorio

Pythagorio nesie meno podľa svojho slávneho rodáka, filozofa Pythagorasa a už od dávna je hlavným turistickým lákadlom ostrova. Mnoho zrúcanín a hradby starovekého Samosu brzdia výstavbu výškových budov, jedinou skutočnou vežou je sídlo Lykourga Logotheta z 19. stor. Patrilo miestnemu veliteľovi, ktorý sa zaslúžil o rozhodujúce víťazstvo v námornej bitke proti Turkov 6.8.1824, v deň sviatku Premenenie pána. Vedľa tejto pevnosti sa nachádza kostol Metamorfosis, založený na pamiatku víťazstva. Na vzdialenom západnom okraji mesta stoja za pozornosť rozľahlé rozvaliny rímskych kúpeľov s niekoľkými neporušenými vchodmi. V zálive Doryssa je situovaný luxusný komplex. Pod ním sa nachádza zanesený prístav z archaického obdobia, v ktorom bolo prehradené jazero Glyfada.

Tyran Polykrates opevnil Pythagorio hradbovým okruhom s 12 bránami obopínajúcimi vrch Kastri a dlhým viac než 6 km. V roku 439 p.n.l ho však Aténčania zničili pri obliehaní mesta. Najmenej porušený úsek sa nachádza priamo nad Glyfadou, kde sa stále týči vež z pevnosti. Nad antickým divadlom vo vnútri hradieb sa krčí Moni Panagias Spillianis so 100 m hlbokou jaskyňou ukrývajúcou svätyňu Panny Márie. 

bottom of page